Utwardzenie oraz zagęszczenie podłoża nie jest skomplikowanym procesem, jeżeli posiada się do tego odpowiednią zagęszczarkę. Wówczas praca przebiega efektywnie oraz szybko. Zagęszczarki dzieli się zazwyczaj na dwie kategorie. Są to zagęszczarki płytowe oraz ubijarki stopowe.
Szybkie zagęszczanie gruntu – zagęszczarka
Ich działanie jest jednak niezmienne, różnią się natomiast zakresem wykorzystania oraz efektywnością działania. Zagęszczarki ubijają grunt przez przekazywanie drgań wytwarzanych przez mimośród i oddawanych płycie zagęszczającej. W ten sposób tworzone wibracje pozwalają na zagęszczanie i utwardzenie terenu, co z kolei umożliwia prowadzenie w danym miejscu dalszych prac budowlanych. Jednym z najważniejszych parametrów dotyczących efektywności działania zagęszczarki jest ich masa. Im wyższa masa tym grubszą warstwę podłoża można ubić. Wadą zagęszczarek o wyższej masie jest natomiast gorsza manewrowość. Trudnością może być także transport tego typu sprzętu budowlanego. Dlatego zagęszczarki o dużej wadze wyposażone są w dodatkowe uchwyty do podnoszenia z wykorzystaniem pasów. Co ciekawe zagęszczarki wyróżniają się rozpiętością wagową, która sięga od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów. O wydajności ubijania decyduje także wielkość płyty roboczej, wielkość siły odśrodkowej oraz częstotliwość wibracji. Im wyższe są wymienione parametry tym wyższa jest efektywność ubijania. Oczywiście większe ubijarki wyróżniają się wyższą ceną, a także droższą eksploatacją.
Ciekawym dodatkiem do zagęszczarek jest zaś masa gumowa, umożliwiająca bezpieczne ubijanie nawet niewytrzymałych powierzchni, takich jak kostka brukowa czy płyty chodnikowe. Stosując maty gumowe można także wykorzystać większe obciążenie maszyn.