Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Prędkość Internetu stanowi najważniejszy parametr pozwalający na określenie jego jakości. Z tego powodu, warto sprawdzić szybkość posiadanego łącza, co pozwala ocenić czy te spełnia aktualne standardy. W artykule wyjaśniamy, jak łatwo sprawdzić prędkość Internetu.

Prędkość Internetu – dlaczego jest tak ważna?

Sytuacje, w których niska prędkość Internetu nie pozwala na swobodne korzystanie z sieci, nie należą do rzadkości. Powodują zupełnie zbędną frustrację, której można uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wykonać test prędkości łącza i ocenić, czy ta jest zgodna z deklarowaną przez dostawcę usług internetowych. Nieoficjalnie przyjmuje się, że prędkość przesyłania danych powinna wynosić minimum 200 Mb/s. Taka prędkość umożliwia bezproblemowe surfowanie po sieci, korzystanie z platform streamingowych lub komunikowanie się z rodziną i znajomymi. Mniejsza wartość tego parametru może znacznie utrudniać wykonywanie tych czynności i z całą pewnością nie pozwoli na komfortowe uczestniczenie w rozgrywce multiplayer. 

Sprawdzanie prędkości Internetu

Przed rozpoczęciem sprawdzania prędkości transferu danych, należy wykonać kilka czynności, które sprawią, że wynik testu stanie się bardziej miarodajny. W tym celu należy:

  • wyłączyć wszystkie aplikacje pracujące w tle,
  • wyłączyć oprogramowanie antywirusowe,
  • przerwać pobieranie programów, aplikacji i innych plików,
  • zamknąć wszystkie zakładki w przeglądarce.

Ponadto, na czas testu, warto skorzystać z transmisji przewodowej i podłączyć komputer bezpośrednio do routera. Po wykonaniu tych czynności należy skorzystać z wybranego narzędzia do sprawdzania prędkości Internetu, które można znaleźć online. Najlepiej, aby było udostępniane przez uznanego operatora, co pozwala uzyskać jak najbardziej wiarygodny rezultat. Po wejściu na odpowiednią stronę internetową wystarczy wcisnąć przycisk „rozpocznij test”. Jego wyniki będą dostępne zaledwie po kilku lub kilkunastu sekundach. Jak widać, cały proces nie jest trudny i zajmuje kilka chwil, a pozwala uzyskać istotne informacje.

Test szybkości Internetu – co pokazuje?

Sprawdzanie prędkości Internetu daje możliwość zweryfikowania kilku parametrów, a są to:

  • download – prędkość pobierania danych, to ona wpływa na czas potrzebny do załadowania się danej witryny lub zbuforowania filmu oglądanego na platformie streamingowej.
  • upload – prędkość wysyłania danych z urządzenia na serwer. Ma istotny wpływ na jakość rozmów wideo oraz szybkość przesyłania plików do chmury.
  • ping – czas potrzebny na otrzymanie odpowiedzi od serwera, od momentu wysłania sygnału przez przeglądarkę. Jest podawany w milisekundach i traktowany jako opóźnienie. Im niższa jest wartość tego parametru, tym bardziej stabilne jest połączenie z siecią.

Światłowód INEA – błyskawiczne i stabilne łącze

Osoby niezadowolone z rezultatów testu prędkości swoich łączy, powinny zainteresować się ofertą INEA. Ten ceniony dostawca usług telekomunikacyjnych zapewnia dostęp do stabilnego Internetu światłowodowego. Operator daje możliwość wyboru prędkości łącza, która może wynosić od 300 Mb/s aż do 1 Gb/s. Ostatni wariant spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Internet stacjonarny od INEA oznacza brak limitu transferu danych i zupełną niezależność od czynników zewnętrznych, na przykład nienajlepszych warunków pogodowych. Sprawdzi się wszędzie, nawet w domach zamieszkałych przez wiele osób, w których korzysta się z dużej ilości urządzeń wymagających połączenia z siecią.

Sprawdzanie prędkości Internetu nie wymaga specjalistycznej wiedzy i zajmuje tylko kilka chwil. Pozwala uzyskać bieżące wartości takich parametrów jak download, upload oraz ping. Taka wiedza daje możliwość oceny, czy dane łącze spełnia obecne standardy, czy też wymaga wymiany na nowszą, bardziej wydajną opcję.