Toruńska siedziba TZMO – nie tylko biurowiec, ale i ciekawa budowla

Mimo iż Toruń szczyci się powiedzeniem ,,gotyk na dotyk”, wielu mieszkańców aprobuje wplatanie w krajobraz Torunia bardziej futurystycznych budowli. Poza CKK Jordanki czy Centrum Sztuki Współczesnej, jedną z tych nowszych konstrukcji jest siedziba toruńskiej firmy TZMO ukończona w 2018 roku.

Budowa siedziby TZMO

Budynek handlowo-usługowy przy ulicy Żółkiewskiego w Toruniu budowany był 17 od 2016 roku. Firma Trasko-Inwest wzniosła 5 kondygnacji nadziemnych, nie zapominając o podpiwniczeniu, gdzie znalazł się garaż i pomieszczenia techniczne. Miejsce budowy odwiedził nawet wojewoda kujawsko-pomorski. Budowla ta powstała by zastąpić starą, mało reprezentatywną siedzibę firmy.

Jak wygląda siedziba TZMO?

Dwa budynki, czarny i biały, stworzone są w minimalistycznym stylu. Spadziste dachy zniżające się jednak tylko w jednym kierunku i brak jednej prostej bryły oraz ostre kanty mogą wywodzić się dekonstruktywizmu w architekturze, ale sam rombowaty kształt i przeszklone ściany przypominają poniekąd neo-futuryzm. Coraz popularniejszym elementem w architekturze jest zielony dach zastosowany w przypadku czarnego budynku. Jak każdy wytwór człowieka, siedziba TZMO miała sugerować pewien sposób postrzegania wnętrza, w tym przypadku firmy, u obserwatorów.

Budynek siedziby toruńskich Zakładów Opatrunkowych wywołuje skojarzenia z rozwojem i nowoczesnością, a rośliny na dachu oraz wewnątrz nawiązują do dbałości o środowisko. Wnętrza są przestronne i równie nowoczesne co fasada.

Siedziba TZMO – funkcje

Nowoczesny budynek siedziby TZMO pełni funkcję biurową, a już przy samym oddaniu budynku przeniosło się tam około 380 pracowników. Mieszczą tam się biura i sale konferencyjne oraz przestrzenie wspólne. Obok niego powstał także sklep firmowy w podobnym stylu.

Czy aby na pewno szkło? – siedziba TZMO

Możliwe że nawet połowę ścian tej ciekawej budowli stanowi szklana konstrukcja. Mimo iż wygląda to nowocześnie i spektakularnie, a biały budynek przypomina okręt płynący ku rozwojowi, nie jest pewne czy było to dobre rozwiązanie. Szkło, posiadając niebywałe cechy estetyczne, wychładza zimą, a latem może powodować nadmierny wzrost temperatury wewnątrz budynku.