Styl rustykalny jest odwołaniem do romantycznych marzeń, sielskiego życia na wsi, co może budować nostalgię za spokojem oraz kontaktem z naturą. Najważniejszymi cechami stylu rustykalnego w przypadku aranżacji wnętrz jest wykorzystanie naturalnych materiałów oraz tkanin.
Sielskość i natura – styl rustykalny
Tym samym króluje drewno z widocznymi słojami, ale również naturalny kamień. Wszelkie meble oraz dodatki wnętrzarskie wykonane ze sztucznych tworzyw nie nadają się do wystroju w stylu rustykalnym. Natomiast można posiłkować się ceramiką, ale również metalami takimi jak żelazo lub miedź. Kolorystyka pomieszczeń w stylu rustykalnym to ciepłe oraz neutralne barwy, a także kolory ziemi. Są to zatem beże, odcienie brązów, lecz także odcienie zieleni. Nie są natomiast wskazane intensywne kolory, takie jak czerwień. Opcjonalnie można wykorzystać inspiracje ludowe oraz ciekawe barwne wzory. Niezwykle popularne w stylu rustykalnym są także kwiaty, pasy oraz krata. Wypełniają wnętrza oraz nadają swojskiego charakteru. Kluczowym akcentem na meblach jest również ornamentyka inspirowana motywami pochodzącymi ze wsi. Natomiast drewno nierzadko posiada silne przetarcia oraz mocno uwydatnione słoje. Charakterystycznym elementem jest także wykorzystywanie surowej cegły, lub też malowanie jej na kolor biały.
Cegła najczęściej stanowi subtelny dodatek, lub też fragment ściany. Dużą rolę w stylu rustykalnym odgrywają także dodatki. Subtelne pojemniki na przyprawy, zdobione dzbany oraz akcesoria kuchenne wykonane są z naturalnych materiałów. Częstymi elementami wystroju są także lniane obrusy, suszone kwiaty, ale także ręcznie tworzone chodniki oraz ornamenty na ściany.
Za to sobie cenię ten styl. Natura powinna być codziennością człowieka.