Konstrukcja dachu – jak wybrać więźbę dachową

Dach każdego domu jednorodzinnego stanowi kluczowy element dla całej konstrukcji. Jest to także istotny komponent wpływający na wygląd i trwałość budynku. Obecnie bardzo często nadal wykorzystuje się tradycyjną więźbę dachową.

Konstrukcja dachu domu jednorodzinnego – to warto wiedzieć

W ten sposób można stworzyć stabilne oparcie pokryciu dachowemu. Więźba dachowa stanowi drewniany stelaż dachu, który pozwala na przenoszenie obciążenia całego pokrycia dachowego. Natomiast kąt nachylenia więźby dachowej umożliwia odpowiednie odprowadzenie wody. Wśród elementów więźby dachowej wyróżnia się krokiew, wieniec, płatew, murłaty, kleszcze, słupy, wiązar, zastrzał, wiatrownice oraz nakład. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybieranym rodzajem więźby jest tak zwana więźba krokwiowo-jętkowa, krokwiowa lub płatwiowo-kleszczowa. Zależy to między innymi od rodzaju dachu, a także ewentualnego zagospodarowania poddasza. Więźba krokwiowa to najprostsza konstrukcja. Wykorzystuje się ją w sytuacji, kiedy rozpiętość zewnętrznych ścian nie przekracza siedmiu metrów, natomiast nachylenie dachu jest w przedziale 40 – 60 stopni. W takiej sytuacji podstawowym elementem nośnym są krokwie, które połączone są za pomocą kalenicy. Krokwie pozostają w rozstawie około 70 cm, natomiast dolne końce mocuje się do poziomej belki, stanowiącej jednocześnie konstrukcję nośną stropu. Ewentualnie krokwie mogą być mocowane do murłat, jakie znajdują się na stropie lub na ścianach kolankowych. Od sposobu montażu krokwi do murłaty zależeć będzie stabilność konstrukcji oraz bezpieczeństwo dachu.

Tego typu konstrukcje wyróżniają się prostym montażem, stosunkowo niskim kosztem. Niestety minusem rozwiązania są częste krzywizny na powierzchni, gdyż długie odcinki pozostają pozbawione podparcia. Działają także negatywne siły rozpychające mury.